none

Plan rozmowy kwalifikacyjnej

Plan rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna dotyczy najczęściej takich zagadnień:

1. CECHY FIZYCZNE

Jakie są wymagania dotyczące ogólnego stanu zdrowia, siły fizycznej, witalności, wzroku, słuchu, mowy, wyglądu, wieku, itp. ?

2. KWALIFIKACJE

Jakie są wymagania dotyczące wykształcenia, wiedzy technicznej, specjalistycznego przygotowania i praktyki zawodowej ?

3. INTELIGENCJA

W jakim stopniu wymagana jest umiejętność logicznego myślenia oraz łatwość uczenia się ?

4. SZCZEGÓLNE ZDOLNOŚCI

Czy wymagane są, a jeśli tak, to jakie, szczególne zdolności - np. zdolności techniczne, łatwość posługiwania się liczbami, łatwość wyrażania swoich myśli, zdolności twórcze, zamiłowanie do pracy z ludźmi. ?

5. ZAINTERESOWANIA

Czy jakieś ogólne zainteresowania np. majsterkowaniem, sportem, działalnością artystyczną, pracą społeczną itp. mogą ułatwić otrzymanie pracy ?

6. CECHY CHARAKTERU

Czy wymagana jest umiejętność pracy w zespole, przejawianie inicjatywy, umiejętność samodzielnej pracy, branie na siebie odpowiedzialności, odporność na stres, upór, wywieranie wpływu na innych ?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej musimy być przygotowani do odpowiedzi na następujące zagadnienia:

  • Informacje o sobie m.in. szkoły, zdanych egzaminów, doświadczenia zawodowego oraz szkoleń
  • Osiągnięcia, każde stanowisko, zarówno w miejscu pracy, jak i w klubie lub innej organizacji będzie przemawiało na korzyść
  • Hobby i zainteresowania
  • Praca. Trzeba się zastanowić dobrze dlaczego staramy się o przyjęcie do tej właśnie pracy. Dlaczego uważamy, że będziemy w niej dobrzy ?
  • Firma. Powinniśmy zebrać jak najwięcej informacji na temat firmy, w której chcemy się zatrudnić. Dzięki temu być może uda się przewidzieć przynajmniej część pytań, które zostaną zadane.
  • Czym się firma zajmuje ? Ilu zatrudnia pracowników ? Czy praca odbywa się w systemie zmianowym ?
  • Rozmowa może odbywać się w firmie doradztwa personalnego, a później u właściwego pracodawcy lub bezpośrednio w firmie, w której ubiegamy się o pracę.

Podczas spotkania z pracodawcą:

  • Musimy wiedzieć z kim rozmawiamy. Przed spotkaniem powinniśmy dowiedzieć z kim będziemy rozmawiać. Na początku spotkania powinniśmy zostać przedstawionym wszystkim osobom biorącym udział w rozmowie.
  • Na część tematów i konkretnych pytań należy być przygotowanym przed rozpoczęciem rozmowy są to: doświadczenia zawodowe, plany na przyszłość, wiadomości na temat branży i konkretnej firmy. Ale rozmowa może przybrać też zupełnie nieoczekiwany dla ciebie obrót - trzeba być elastycznym.
  • W pierwszej części rozmowy trzeba być skoncentrowanym na odpowiedziach na pytania; nie należy przejmować inicjatywy. Pytania można zadawać dopiero gdy padnie zdanie podobne do: "Czy ma pan jakieś pytania ?"
  • O co powinno się pytać ? O wszelkie konkrety dotyczące pracy, jeżeli nie padły do tej pory w rozmowie: komu podlega oferowane ci stanowisko, zakres obowiązków, czas pracy, ilość pracowników w dziale, politykę rozwoju firmy.
  • O co nie powinno się pytać ? Ile kandydatów jest na to stanowisko i jakie masz szanse. Na pierwszej rozmowie nie powinno się mówić o pieniądzach chyba że prowadzący rozmowę sam poruszy ten temat.
  • Na część pytań zadawanych przez pracodawców istnieją wzorcowe odpowiedzi. Na pytanie dlaczego tak krótko pracowałeś w poprzedniej firmie odpowiadasz zawsze o korzyściach płynących ze zmiany pracy (chęć podnoszenia kwalifikacji, lepsze warunki finansowe), a nie o wadach byłej firmy.
  • Podczas rozmowy należy unikać: zwierzeń , plotek, nerwowych ruchów, krytyki firmy.

Źródło www.1praca.gov.pl

ISO ISOQAR
Strona używa cookies Dowiedz się więcej