Szkolenia i rozwój osobisty

27.05.2019

Moc i siła jest w nas samych– rozmowa z Panią Adrianną Skazą psychoterapeutką z firmy In Praxi

W jakiej branży działa Pani firma?

Firma In praxi działa w branży ogólnie pojętego rozwoju osobistego. Zajmuję się szkoleniami podnoszącymi kompetencje osobiste i zawodowe pracowników różnych branż: nauczycieli, prawników, przedsiębiorców. Prowadzę treningi, warsztaty spotkania tematyczne dla osób prywatnych : dzieci, młodzieży i dorosłych. W zakresie świadczonych przez mnie usług jest także prowadzenie indywidualnych spotkań psychoterapeutycznych.

Jakie należy mieć kwalifikacje, aby zostać psychoterapeutą?

W Polsce nie jest uregulowana kwestia posiadanych przez psychoterapeutów kwalifikacji i uprawnień. Ustawa o zawodzie psychologa i psychoterapeuty wciąż jeszcze nie weszła w życie. W związku z tym można otworzyć gabinet psychoterapeutyczny nie posiadając żadnych uprawnień i kwalifikacji.  Środowisko psychoterapeutów broni jakości swojej pracy poprzez niezależne zewnętrzne organizacje ,które udzielają akredytacji bądź certyfikatów. W mojej ocenie najbardziej wiarygodne jest Polskie Towarzystwo Psychoterapeutyczne. W świetle stawianych przez nie wymaga, aby zostać psychoterapeutą należy ukończyć studia magisterskie w wybranym kierunku humanistycznym np. psychologia, socjologia, pedagogika, resocjalizacja itp., następnie odbyć szkolenie w akredytowanej Szkole Psychoterapii i otrzymać rekomendację. Wówczas można przystąpić do pracy pod superwizją doświadczonego terapeuty. Po wypracowaniu w ten sposób określonej liczby godzin można przystąpić do egzaminu w Polskim Towarzystwie Psychoterapii i uzyskać certyfikat psychoterapeuty. Cały proces jest bardzo długotrwały -ok 5 - 7 lat.

Czy współczesnym ludziom łatwo jest zachować równowagę psychiczną?

Odpowiadając z dużym uproszczeniem powiem, że zdecydowanie jest bardzo trudno ponieważ żyjemy w dużym stresie i napięciu. Niektórzy borykają się z problemami prozaicznymi czy też podstawowymi takimi jak brak pieniędzy, mieszkania, pracy. Inni narzekają na przeciążenie obowiązkami, brak czasu, ograniczeniem kontaktów rodzinnych i towarzyskich. Wreszcie ci, którzy teoretycznie nie mają się o co martwić doświadczają samotności, wypalenia zawodowego, depresji, lęku przed utratą tego o co tak usilnie zabiegali. Wszystkie te elementy powodują, że nasza równowaga psychiczna jest wystawiana na szereg czynników zaburzających jej harmonijne funkcjonowanie.

Rynek oferuje szereg szkoleń wzmacniających poczucie wartości, komunikację i sposoby radzenie sobie ze stresem. Czy aż tyle osób w Polsce sobie z tym nie radzi?

Myślę, że trochę winny jest tutaj nasz system edukacji. Jako społeczeństwo jesteśmy dobrze zorientowani w codziennej higienie życia, nikt jednak nie uczy higieny życia psychicznego. Mamy pełne zrozumienie dla osoby, która np. przeszła zawał serca i dużą wiedzę o tej chorobie. O wiele mniej tego zrozumienia dla osoby chorującej na nerwicę, depresję lub przeciążonej stresem. Dodajmy do tego nadmiar pracy, brak serdecznych i szczerych kontaktów społecznych, rozpad więzi rodzinnych, nieustanny lęk o przyszłość ,finanse, zdrowie i chyba mamy odpowiedź na pytanie. Popyt na usługi psychoedukacyjne i psychoterapeutyczne wciąż rośnie i niewątpliwe będzie rósł .

Komu jest Pani w stanie pomóc (chodzi o pokazanie grupy potencjalnych klientów)?

Oferta firmy In praxi skierowana jest do trzech grup odbiorców: Osób borykających się z problemami natury psychicznej takich jak: lęki, stres, problemy w związku, samotność, smutek, zachwianie równowagi psychicznej. Dbamy i wzmacniamy w naszej firmie o osoby pragnące głębszego i bardziej dynamicznego rozwoju wewnętrznego. Pomagamy osobom, które chcą nauczyć się konkretnych umiejętności związanych z życiem społecznym lub zawodowym: asertywności, skutecznej komunikacji, radzeniem sobie ze stresem oraz podniesieniem umiejętności wychowawczych

Dlaczego zdecydował się Pani na ofertę Fundacji i FM KLON i kto wsparł Panią w tym wyborze?

Decyzję o skorzystaniu z oferty podjęłam samodzielnie po spotkaniu z pracownikami fundacji. To oni jako piersi uwierzyli we mnie i mój pomysł na biznes. Miałam niewielką wiedzę o tym w jaki sposób zabrać się za założenie swojej firmy, dużo pytań i wątpliwości. Wsparcie, które otrzymałam było katalizatorem mojej decyzji - dzisiaj już wiem, że był dobry pomysł.

Czy długo czekała Pani na decyzję przyznania pożyczki?

Decyzja o przyznaniu pożyczki była w mojej ocenie błyskawiczna- trwało to dwa lub trzy dni od złożenia kompletu dokumentów. 

 Czy ktoś pomagał Pani przy przygotowaniu biznesplanu ?  

Część merytoryczną opisałam samodzielnie - ale wyliczenia - no cóż odpowiem tak - Pracownicy FM KLON przekładali moje humanistyczne wizje na język ekonomii. I musze z satysfakcją przyznać ,że zrobili to wyśmienicie. Moja firma już działa!

Rozmawiała: Agnieszka Kropa-Szyszkowska

ISO ISOQAR
Strona używa cookies Dowiedz się więcej