14 grudnia 2022

Podcast: Kilkadziesiąt tysięcy wolnych etatów. Jak załatać dziurę w IT?

Podcast: Kilkadziesiąt tysięcy wolnych etatów. Jak załatać dziurę w IT?

Rekordowo niskie bezrobocie według ekspertów nie jest zaskoczeniem, bo w Polsce pojawia się wiele nowych inwestycji, a osoby z Ukrainy przynajmniej częściowo pomagają załatać dziurę na rynku pracy w przypadku zawodów nie wymagających kwalifikacji. Problem zaczyna się w przypadku zawodów o wyższych kwalifikacjach – przyznaje ekspert rynku pracy Anna Sudolska. Idea HR Group to partner Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w przygotowaniu projektów dotyczących zatrudnienia w sektorze IT. Event online w tym temacie okazał się wielkim sukcesem. – IT to branża przyszłości. Nawet poważny kryzys nie jest w stanie nią zachwiać. Jeżeli jedna firma będzie zwalniać, to inne bez problemu zatrudnią zwolnionych, tym bardziej jeżeli te osoby będą mieć pożądane kompetencje – mówi Anna Sudolska.

Zapraszamy do wysłuchania podcastu na naszym kalane YouTube (klik) – gościem Michała Kaczmarka jest Anna Sudolska, ekspert rynku pracy w firmie IDEA HR Group.

IT to przyszłość? System i tempo kształcenia ekspertów w IT nie odpowiada prędkości potrzeb przedsiębiroców

Podczas podcastu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości dyskutowaliśmy między innymi o tym, jak sprawić, by możliwe było choćby częściowe załatanie dziury na rynku pracy w sektorze IT. Polska Fundacja Przedsiębiorczości w ostatnim czasie uzupełnia ofertę platformy szkoleniowej o nowe pozycje skierowane właśnie do osób, które planują poszerzanie swoich kompetencji w tym zakresie. Mowa zarówno o kształceniu programistów, developerów jak i ekspertów ds. marketingu online i e-commerce.

– IT rozwija się w tempie galopującym. Tutaj mówienie o zasypywaniu luki na rynku pracy nie jest proste. Przedsiębiorcy konkurują o pracowników nie tylko miedzy sobą na lokalnym rynku, ale i na rynku globalnym. Nie ma żadnych przeszkód, by ekspert mieszkający w Szczecinie pracował zdalnie dla firmy z całego świata. Tutaj następuje dynamiczna eksploracja rynku, gdzie argumentem decydującym o tym, czy ktoś podejmie pracę czy nie jest po prostu wizja rozwoju i wysokość wynagrodzenia – mówi Anna Sudolska. – Inicjatywa Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości jest na pewno krokiem w dobrą stronę. Biznes potrzebuje juniorów w IT, a często nie ma kiedy ich szkolić. Na pewno przekazywanie wiedzy dotyczącej programowania, marketingu i zarządzania projektami w IT jest dla osób zaczynających prace bardzo istotne – mówi Sudolska.

Obecnie na rynku pracy jest poszukiwanych nawet ponad 25 tysięcy osób gotowych do zatrudnienia w sektorze IT i e-commerce. – To sektory, które się stale rozwijają. Pracowników będzie potrzeba więcej, więcej i coraz więcej. System kształcenia ekspertów IT nie nadąża za potrzebami rynku pracy – dodaje ekspertka IDEA HR Group.

2023. Więcej niepewności, mniej ofert pracy. Jak radzą sobie uchodźcy wojenni?

W czasie podcastu Anna Sudolska odpowiadała także na pytania dotyczące wpływu inflacji na przedsiębiorców czy perspektyw dla rynku pracy w 2023 roku.

– Rok 2023 będzie czasem większej niepewności, ale nie spodziewam się nagłego wzrostu bezrobocia. Oczywiście ofert pracy może być mniej. Bardziej będą liczyć się także kompetencje. Nie ma jednak mowy o perspektywie zapaści. Na pewno widzimy, że pilnie poszukiwane są osoby do pracy na magazynach, w handlu, w transporcie. Trochę swobodniej wygląda sytuacja na rynku budowlanym czy w gastronomii. Tutaj ofert jest mniej – mówi Sudolska.
Jak na zachodniopomorskim rynku pracy radzą sobie osoby z Ukrainy. Według ostatnich statystyk na mocy specustawy pracę podjęło już ponad 30 osób, a zarejestrowanych w Urzędzie Pracy jest nieco ponad 3 tysiące osób. To optymistyczne statystyki.

– W lutym i marcu osoby z Ukrainy mające nawet bardzo dobre wykształcenie szukały pracy jakiejkolwiek: sprzątania, pomocy w gastronomii, roznoszenia ulotek. Po kilku miesiącach ich ambicje wzrosły i szukają zatrudnienia w swoich zawodach. Najwięcej chętnych do pracy jest Pań, które mają wykształcenie typowo administracyjne, medyczne lub handlowe. Tutaj znajomość języka jest kluczem do podejmowania pracy – mówi Anna Sudolska.

ZAPRASZAMY DO WYSŁUCHANIA ROZMOWY

Zobacz również

Wszystkie aktualności
Na górze ciąg logotypów Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego, kreska oddzielająca, Zachodniopomorski Fundusz Rozwoju, logo Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości, logo Pomorza Zachodniego. Na zdjęciu widoczna jest grupa osób przy biurku. Poniżej napis Mała Pożyczka Rewitalizacyjno- Inwestycyjna (JPRIMA) w województwie zachodniopomorskimSzansa dla zachodniopomorskich przedsiębiorców i samorządów – trwa nabór w...

Polska Fundacja Przedsiębiorczości jest jednym z pośredników realizujących Produkt Finansowy Mała Pożyczka...

W prawym górnym rogu widnieje logo Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Na zdjęciu znajdują się dwie kobiety w uniformach roboczych patrzące w tableta. Po lewej stronie widnieje napis Pożyczka rozwojowa w województwie dolnośląskim. Po prawej żółto-niebieski prostokąt z napisem Fundusze Europejskie. Na samym dole znajduje się ciąg logotypów. Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska, Barwy Rzeczypospolitej Polskiej, logo Unii Europejskiej z dopiskiem Dofinansowane przez Unię Europejską, pionowa czarna linia oddzielająca, logo województwa dolnośląskiego z dopiskiem Dolny ŚląskZainwestuj w rozwój firmy – pożyczka rozwojowa nawet do 2 milionów złotych!

Województwo dolnośląskie to znacznie więcej niż tylko Wrocław. Przedsiębiorcy z Wałbrzycha, Jeleniej Góry czy Legnicy...

Polska Fundacja Przedsiębiorczości Harmonogram szkoleń 16-20.06Trzy szkolenia na żywo przed długim weekendem

Już w tym tygodniu zaczynamy czerwcowy długi weekend. Zanim jednak będziemy wypoczywać, to na Platformie Szkoleniowej...

Na zdjęciu kobieta siedząca przy biurku, biorąca udział w szkoleniu online. Z lewej strony napis Szkolenie online. Po prawej stronie w niebiesko - pomarańczowym prostokącie napis Fundusze Europejskie Pożyczka na kształcenie. Na samym dole ciąg logotypów Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, Flaga Rzeczypospolitej Polskiej, Dofinansowane przez Unię Europejską z flagą, linia oddzielająca, logo Polskiej Fundacji PrzedsiębiorczościPożyczka na Kształcenie – poznaj szczegóły podczas szkolenia

Pożyczka na Kształcenie to jeden z Instrumentów Finansowych oferowanych przez Polską Fundację Przedsiębiorczości. Dzięki...