20 maja 2025

Hejterzy są coraz bardziej podli. Przedsiębiorcy i eksperci mówią o hejcie.

Najważniejsze w biznesie Polska Fundacja Przedsiębiorczości

Zazdrość, zemsta, chęć odreagowania złych emocji, niedowartościowanie – takie emocje popychają hejterów do pisania nienawistnych komentarzy w Internecie. Ofiarami hejtu padają osoby młode, seniorzy, influencerzy, lekarze, politycy i coraz częściej także przedsiębiorcy. Hejt jest agresją i może zostawić trwały ślad w psychice osób nieodpornych na konfrontacje i brutalne zaczepki. – Hejterów napędza poczucie bezkarności. Hejt jest przemocą – mówią eksperci Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Zjawisko pisania negatywnych, nienawistnych komentarzy w Internecie jest niestety praktyką coraz bardziej powszechną.
Mówiliśmy o tym w kolejnym odcinku naszego programu „Najważniejsze w biznesie”

Zobacz odcinek już teraz na naszym kanale YouTube [klik]

– Nie zawsze osoba, która negatywnie wypowiada się na nasz temat jest hejterem. Należy odróżnić hejt od krytyki i przeanalizować czy autorem hejtu jest osoba prawdziwa czy bot albo algorytm – mówi Rafał Jaworski, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.

– Nie ma tygodnia, by do agencji detektywistycznej nie zgłaszały się osoby, które zauważają zjawisko hejtu wobec siebie. To rodzice licealistów, ale i np. przedsiębiorcy, którzy nagle zauważają bardzo negatywny ruch na swoich stronach internetowych czy w social mediach. Hejt ma zdyskredytować ich działalność. Jest obraźliwy, niekonstruktywny, często oparty na kłamstwie – mówi detektyw i windykator Małgorzata Marczulewska.

– Hejt dotyczy wszystkich grup zawodowych, ale na pewno są takie rodzaje działalności, które w naturalny sposób stają się najbardziej ogniskującymi złe emocje branżami np. politycy, influencerzy. Niestety jest coraz więcej hejtu wobec lekarzy czy właśnie przedsiębiorców – mówi mecenas Michał Gajda, adwokat.

– Jest wrażenie, że hejt jest bezkarny, a hejtera trudno namierzyć. Nie jest to prawda i coraz łatwiej jest zweryfikować kto pisze hejterskie wiadomości i komentarze, ale samo ukaranie takiego hejtera jest już zupełnie inną sprawą – przyznaje adwokat.

– Hejt jest narzędziem, które krzywdzi – mówi coach Małgorzata Krawczak, ekspertka Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.  – Najbardziej dotyka on osoby wrażliwe, których samoocena jest często uzależniona od opinii innych – mówi Anita Gałek, trenerka biznesu.

– Hejt jest próbą zaistnienia w danej sytuacji. Pokazujemy, że mamy swoje zdanie, ostre zdanie, pokazuje swój głos światu. A to, że on obraża innych nie ma już znaczenia – mówi coach Małgorzata Krawczak.

Eksperci Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości przyznają, że hejt jest zjawiskiem „demokratycznym” – dotyka wszystkich grup społecznych, ale… przez wszystkich jest też generowany.

– Jedno z największych zaskoczeń mojej pracy to schwytanie hejtera, który okazał się 70-letnią babcią, która naprawdę nie myślała, że za to, że pisała hejterskie, bardzo przykre komentarze ktoś może ją zgłosić na policję – mówi detektyw Małgorzata Marczulewska.

– Zdarzają się sytuacje, że hejt szerzy osoba mająca na zdjęciach profilowych na Facebooku uśmiechniętą twarz, piękną rodzinę i wspaniałe życie, a jednocześnie komentarze, które ta osoba pisze w Internecie są pełne zła i nienawiści – mówi Sebastian Kolański, psycholog.

Czy na hejterskie komentarze należy odpowiadać?

– Kiedy komentarze zawierają wulgaryzmy i są nie merytoryczne to nie należy odpowiadać na takie wiadomości, bo to nic nie wnosi – przekonuje Tomasz Reiman, ekspert ds. social mediów, CEO Virtual People.

Kolejny odcinek programu „Najważniejsze w biznesie” już w czerwcu. Skupimy się na wakacyjnym stroju… do pracy.

Zobacz również

Wszystkie aktualności
Na zdjęciu widoczna jest kobieta korzystająca z komputera. W prawym górnym rogu znajduje się Logo Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Poniżej napis Standardowa pożyczka rozwojowa w województwie zachodniopomorskim. Na samym dole znajduje się ciąg logotypów Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego, Flaga Rzeczypospolitej Polskiej, Dofinansowane przez Unię Europejską z flagą, pionowa kreska oddzielająca, logo województwa zachodniopomorskiego Pomorze ZachodnieStandardowa pożyczka rozwojowa dla zachodniopomorskich przedsiębiorców

Polska Fundacja Przedsiębiorczości mająca centralę w Szczecinie, z satysfakcją realizuje działania wspierające...

Na zdjęciu osoby reprezentujące zarząd PFP raz ZARR z podpisanym wekslemPożyczka Uniwersalna II – oficjalne podpisanie weksla

fot. ZARR 11 czerwca 2025 r. miało miejsce oficjalne podpisanie weksla w związku z realizacją Umów Pośrednictwa Finansowego...

Magazyn w tle, na pierwszym planie dłonie osoby trzymające tablet z wykresami, w górnym prawym rogu logo PFP, poniżej napis Pożyczka inwestycyjna dla RWS (Regionu Warszawskiego Stołecznego), w prawym dolnym rogu napis Fundusze Europejskie na niebieskim tle w kształcie prostokąta, poniżej wypełnienie żółtym kolorem tworzące jeden duży prostokąt, u dołu strony widnieją loga: Fundusze Europejskie dla Mazowsza, Barwy Rzeczypospolitej Polskiej, logo Unii Europejskiej z dopiskiem Dofinansowane przez Unię Europejską, pionowa czarna linia oddzielająca, logo MazowszeRozwijaj firmę w Regionie Warszawskim Stołecznym – skorzystaj z Pożyczki...

Pożyczka inwestycyjna dla RWS to Instrument Finansowy Banku Gospodarstwa Krajowego, administrowany przez Polską Fundację...

Na górze ciąg logotypów Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego, kreska oddzielająca, Zachodniopomorski Fundusz Rozwoju, logo Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości, logo Pomorza Zachodniego. Poniżej napis Pożyczka Uniwersalna II w województwie zachodniopomorskim. 2 kobiety, 2 mężczyzn siedzą przy biurku w biurze, dyskutują nad dokumentami.Nawet milion złotych dla zachodniopomorskich przedsiębiorców

Polska Fundacja Przedsiębiorczości rozpoczęła nabór wniosków na Pożyczkę Uniwersalną II, oferując mikro-, małym i średnim...